Kosova ve Sırbistan arasında ipler yeniden gerildi

Kosova polisince yapılan açıklamada, araca polislerin hayatının direkt tehlikeye atıldığı gerekçesiyle ateş açıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Kontrol noktasında misyonlu polis ünitesi, hareket halindeyken Kosova polisi aracına çarparak polis memurlarının hayatlarını direkt tehlikeye atan bir arabayı durdurmaya çalıştı. Polis memurları kendilerine yönelik tehlikeyi etkisiz hale getirmek için araca ateş açtılar.” sözlerine yer verildi.

“ATEŞ ETMEK ZORUNDA KALDI”

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla da toplumsal medya hesabından, Kosova polisine karşı şiddete müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Leposaviç’te meydana gelen olaydan derin tasa duyuyoruz. Araçtaki iki kişi polis denetim noktasından kaçmaya çalıştı. Taammüden Kosova polisi aracına çarptılar ve polislerin hayatını tehlikeye attılar. Polis memurları durumu etkisiz hale getirmek için araca ateş etmek zorunda kaldı.”

SIRBİSTAN’DAN SERT AÇIKLAMA

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Yöneticisi Petar Petkovic, olaya reaksiyon göstererek, hiçbir neden olmadan sadece polisin kendilerine makus davranmasına müsaade vermedikleri için polis tarafından araçtakilere ateş açıldığını sav etti.

Petkovic, açılan ateş sonucu yaralanan bir kişinin Sırbistan’ın Kraljevo kentinde tedavi altına alındığını açıkladı.

Kosova’daki Sırp Listesi tarafından yapılan açıklamada ise Kosova polisi özel birliklerinin bölgeden derhal çekilmesi istenerek “Bu oluşumların varlıklarının, bizi bu bölgede barışı geri dönülmez biçimde tehdit edecek bir olaylar sarmalına götürebileceğini bir sefer daha vurguluyoruz.” tabiri kullanıldı.

Öte yandan Kosova polisi, ülkenin kuzeyinde Sırpların yaşadığı bölgelerde duvarlara “Wagner” yazılarının yazıldığını ve soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantiç’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, Kosova’nın kuzeyinde 10-29 Aralık 2022 tarihlerinde kurdukları barikatlarla yolları trafiğe kapatmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde Pantiç’in tutuklanmasına reaksiyon olarak kurulan barikatların, tutukluluk kararının mesken hapsine dönüştürülmesinden sonra kaldırılması tarafında davet yapmıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, Avrupa Birliği arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında münasebetlerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir