Ev almak isteyenler dikkat! Konut fiyatları düşecek iddiası

TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye genelindeki konut satışları son iki yılın en düşük düzeyine inerken iktisatçı Mahfi Eğilmez konut fiyatlarının da çok kısa müddet içinde daha da düşeceğine dair bir yazı kaleme aldı.

Mahfi Eğilmez ‘Konut Fiyatları Niye Eskisi Kadar Artmıyor?’ başlıklı yazısında; “Konut fiyatlarında yaşanan çılgın artışın son devirde yavaşlamasının birkaç nedeni var. Bunlardan birincisi enflasyonun baz tesiriyle de olsa sürat kesmiş olması. İkinci ve asıl değerli neden satışların düşmüş olması. Konut talebi, son birkaç ayda eski canlılığını yitirdi” dedi.

Eğilmez yazısında şu sözleri kullandı:

“Faiz enflasyonun 30 puan altında olunca beşerler birikimlerini koruyabilmek için bankaya yahut tahvile yatırmak yerine konuta yatırıyor. Bu tercih, konuta talebi ve hasebiyle konut fiyatlarını artırıyor. Son periyotta mevduat faizlerinde yavaş yavaş artış başladı. Bu gelişme, konuta talebi azalttı ve fiyatlar da eskisi kadar artmaz oldu.

Mart sonu prestijiyle kur muhafazalı mevduatta faiz tavanı kaldırılınca mevduat faizlerinde ve tahvil faizlerinde de yükselme biraz daha hızlandı. Önümüzdeki aylarda faizlerin enflasyona yaklaşmaya devam ettiği her adımda hem konut satışlarındaki düşüşü hem de fiyat artışlarındaki gerilemeyi çok daha açık biçimde göreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir