Şenol Güneş, derbi sonrası itiraf etti! ‘Planlarımız bozuldu’

Spor Toto Harika Lig’in 13. haftasında Galatasaray’a deplasmanda 2-1 mağlup olan Beşiktaş’ta Teknik Yönetici Şenol Güneş müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı. Müsabakayı kıymetlendirerek kelamlarına başlayan Güneş, “Kritik ve değerli bir maçtı. Her 2 kadro için de. Biz kaybettik, rakibimiz kazandı. Vakit zaman geriye çekilince rakip avantajlı oldu. İkinci yarıya daha yeterli başlamamıza karşın golden sonra dağıldık. Oyuncu değişikliklerinin gereksiz ve vakitsiz olması da bizi etkiledi. 2 bekin de sakatlanası, son kısımda atak talihimizi azalttı. Fizik ve taktik olarak eksiklerimiz vardı. Kazanmak istediğimiz maçta kazacak kadar oynamadık. Son kısımda rakip geri çekildi lakin buna karşın daha şuurlu oynamamız gerekiyordu, oyuncularımız fizik olarak düştü. Kaybedilen 3 puan. Grubun genel oyuncu yapısına bakarsak daha umutluyum. Bugün oyun olarak olumsuz şeyler söylüyorum lakin kadronun daha uygun oynayıp maçlar kazanacağını, bu kısmı aşacağını düşünüyorum. Rakibe karşı kaybetmek dezavantaj sağlar, bugün kazanmak isterdik” dedi.

“TOP YÜZÜME ANİ FORMDA GELDİ FAKAT ŞU ANDA BADİRE YOK”

Oyuncu değişiklikleri konusunda atılım yapamadıklarını söyleyen Güneş, “Oyun başında çok tempolu oynarsınız, sonra düşersiniz ve atak yaparsınız. Fakat genel olarak düşüş varsa kahır. Gedson topla çok oynadı lakin o da sonra düştü. Rakip öndeyken alanından çıkarmamız gerekirdi ancak çıkardık. Bu baskıyı yapacak güç gerekirdi. Fizikî eksikliği kabul ediyorum lakin bir de pas yapma yüzdemizin daha fazla olması lazım. Topu rakibe verirseniz peşinden koşarsınız. Bazen 50 metre geriye gelmek zorunda kaldık. Biz savunmada kaldığımızda rakip bunu avantajlı kullandı. Hava topunda da eksik kaldık” dedi. Maçın birinci yarısında yüzüne gelen top hakkında konuşan Güneş, “Yüzüme top geldi fakat bir sorun yok. O durumda sarı kartlık bir konum olduğunu söylemek istemiştim. Söylememek lazım olağanda. O anda bir sarsıntı oldu ve biraz ağrı oluştu lakin şu anda bir sorun yok. Topu görmedim, ani oldu, birinci başta sersemledim biraz” tabirlerini kullandı.

“ELDEKİ OYUNCULARIN RANDIMANINI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Rosier ve Umut Meraş’ın art adalelerinde sorun olduğunu söyleyen Güneş, “Bu maçta 90 dakika çıkaramıyorsa öbür bir sorun var. Saha içinde 90 dakika dayanamıyorsa sorun var. Genel ve kişisel sorun var. Kenarda kalan ve oynayan oyuncular fizikî olarak eksikse genel sorun demektir. Önümüzde Serik ve Antalya maçları var. Kurallar ne olursa olsun kazanmalıyız. Bu maçı da kazanabilseydik moral gücüyle tamamlayabilirdik. Kadroda kırılma da var. Golden sonra düştük. İkinci yarıda rahattık ve kendini bilen bir grup vardı lakin gerisinden gol geldi. Skoru muhafaza ismine savunmada duruyorlardı ancak her çıktığında geliyorsa eza vardır. Önde tesirli oyuncularımız var, bizim daha tesirli olmamız gerekiyordu” dedi. Eldeki oyuncuların randımanını artırmak istediklerinin altını çizen Güneş, “Bugün biraz daha uygun oynasaydık, puanla ayrılabilirdik, kazanabilirdik de. Oyuncularımızın sakatlıkları var. Ferdî olarak da sorun var. Tayfur ve Rosier’in daha evvelki fizikî durumuyla bugünkü bir değil. Daha sonra atılım yapacaktık, düşen oyuncuların yerine atılım yapamadık. Bütün bunlara baktığımızda asıl sorunun savunmada olduğunu düşünüyorum. Oyunu rahatlatan savunmadır. Geçen maçta ve bu maçta bunları gördük. Kademede durmayıp, yakın markaja geçemezsen, rakip de bunu kullanır” diye konuştu.

“ATİBA VE DELE ALLİ’Yİ ALANA SÜREBİLİRDİK LAKİN PLANLARIMIZ BOZULDU”

Savunma konusunda eldeki oyuncularla hareket edeceklerini söyleyen Şenol Güneş, “Welinton, Montero, Saiss, Emrecan’a bakıp oynayabilirsek oynayacağız. Eldeki oyuncuları kıymetlendirerek taşıyacağız, transfer periyodu geldiğinde ise eldekiler ahenk sağlayamıyorsa, ona nazaran bakacağız. 2 maç üzerinden konuşup haksızlık etmek istemiyoruz. Oyuncu kalitesine inanıyoruz ancak oyunda düşüklük olduğunu söylüyoruz. Ekip kaybettiğinde düşüş oluyor. Bu maçı alsaydık tahminen oyuncuların itimatları artacaktır. Kazanmak öteki, kaybetmek öteki histir. Fizikî manada düşünceler var, top kayıplarında dert var. İkili uğraşta toplar kazandık lakin o denli noktalarda kaybettik ki. Bir de bizim alana gelen oyuncuları kimse karşılamıyor. Bunlar da konum oluşturdu. Bunların hepsi kusur. Atiba idmanda daha güzeldi. Orta alanda yorulan oyuncunun yerine girebilirdi, Dele Alli girebilirdi ancak kullanamadık. Cenk yoruldu, Gedson yoruldu, ikisi de çabalıydı. Lakin sağ beke, sol beke oyuncu değiştirme hakkı kullanınca durum değişiyor. Biz ne olursa olsun savunmada kalmamalıyız. Savunmada kalan oyuncu gitmiyor. Yorgun olabilir, lakin geride kaldığında da başarılı olman gerekir, o da yok. Kahırlar burada. Fizikî düşüş vardı ve atağa tesir edebilecek Dele Alli vardı. O da fizikî olarak tam hazır değil. Cenk çok zorladı kendisini. Muleka girdikten sonra duruma girdi. Redmond oyuna girince geçen maça nazaran fark oluşturamadı. Defans ve orta alana Atiba değişikliği yapılabilirdi, Dele Alli girebilirdi” diyerek devam etti.

“ŞU ANDA EN BÜYÜK DERT SAVUNMADA”

Fiziksel düşüş olunca yanlışların olduğunu da söyleyen Şenol Güneş, “Josef âlâ niyet ve uğraşıyla bunu taşımaya çalıştı. Fakat Rosier bunu yapamadı. Hem oyunda düzgün değil, hem de değişiklik yapınca bedeli ağır oluyor. Josef bizim için çok kıymetli. Her oyuncu çok önemli” dedi. Son olarak transfer bahsiyle ilgili soruyu yanıtlayan tecrübeli teknik adam, “Şu anda eldeki oyuncularla oynayacağız, transfere daha var. Şu anda en büyük ıstırap, sağ ve sol stoperlerde. Orada bir atılım yapmamız lazım. Orta saha ve ataktan daha kıymetli noktalar var. Eldeki oyuncularla istediklerimizi yapmak istiyoruz. Antalya ve Serik maçlarında kadro zorlanabilir, genel bir zorlanma var zira. Bugün daha canlı olsaydık, rakibin daha az gelmesini sağlardık. Burada eksiğimiz vardı. Bu da çalışmayı gerektiren bir husus. Bunları çalıştıracağız. Grup oturacak, oyuncu randımanını alırsak sorun yok, alamazsak değiştireceğiz. Savunmada zaaflarımız daha fazla” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir