Martı ve İBB’den ortak proje: Skuter park yerleri inşa edilecek, 1,5 metreden dar kaldırımlara park yapılamayacak

Ulaşım platformu Martı, son periyotta gündeme gelen skuter yoğunluğuna ait açıklama yaparak İBB Ulaşım Dairesi’yle uzun bir müddettir proje yürüttüklerini açıkladı. Proje kapsamında öncelikle 100 akabinde 500 adet skuter park yeri inşa edileceği ve İBB’ye hibe edileceği bildirildi. 

Skuterlerin özgür dolanım hakkına sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Skuterlar tabiatı gereği ve kanunlara nazaran, işgaliyesini belediyeye ödemek kaydıyla hür sirkülasyon hakkına sahiptir ve belediyeler tarafından resmi olarak kapatılmamış tüm alanlara özgürce park edebilir” denildi. 

“Martıların kent hayatına adaptasyonunu en üst düzeye taşımak ismine, yetkili kurum olan İBB yöneticileriyle uzun müddettir devam etmekte olan görüşmelerimizin çıktılarını kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Bu bağlamda İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan’la 2 aydır planladığımız projeyi erken açıklama kararı aldık. İstanbul’da ulaşımın vazgeçilmez ögesi haline gelmiş olan ve trafik başta olmak üzere pek çok meseleye tahlil üreten Martıların, kent hayatına adaptasyonu Karayolları Trafik Kanunu ve Belediye Gelirleri Kanunu’nun ilgili hususları tarafından Türkiye’nin tamamı için belirlenmiştir” tabirlerine yer verildi.

Görüşmeler sonucunda alınan kararlar

“Şehirlerimizin sessiz, kaldırımlarımızın geniş, araçlarımızın paylaşımlı olacağı ulaşım ihtilalini tamamlayana kadar Martı, gayretine tüm kamu kurumları ile iş birliği halinde devam edecektir” denilen açıklamada, görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu halde açıklandı:

“Yüksek kullanım kaynaklı Martı birikmesi olan, öncelikle 100 akabinde da 500 adet İBB’nin belirleyeceği noktada ‘Skuter ve Bisiklet Park Yeri’ inşa edip İBB’ye hibe edecek.

“İBB’nin ‘Skuter ve Bisiklet Park Yeri’ projesine takviye vermek için bu alanlara park edilen Martı seyahatlerinde yüzde 20 indirim uygulayacak.

“1,5 metreden dar kaldırımların haritasının çıkartılıp, parklamanın bu bölgelerde kapatılması için ilgili belediyelere takviye vermeye devam edecek.

“Martıların daha rahat kullanılabilmesi için, belediyelerin, bisiklet ve yaya yollarının artırılması ve kaldırımların genişletilmesi ismine atacağı tüm adımları destekleyecektir.” (DHA)


TIKLAYIN – Kadıköy’de kaldırımlardaki scooter araçlar toplanmaya başladı

TIKLAYIN – Kadıköy Belediye Başkanı süre vermişti: Kaldırımı işgal eden tüm scooterları, bugün yarın toplayacağız

Martı CEO’sundan Kadıköy Belediyesi’ne reaksiyon: O kilitlerin tanesi 600 lira

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir