Karikatür Evi Yaz Atölyeleri devam ediyor


Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi Yaz Atölyeleri’nin ilk dönemi yaklaşık 200 öğrencinin katılımıyla başladı. Karikatür eğitimlerinin ikinci ve üçüncü etabı için de kayıtlar devam ediyor.

Her yıl yaz ve kış sezonunda düzenlediği birbirinden özel eğitim programlarıyla karikatür sanatının geleceğe aktarılması için önemli çalışmalara imza atan Karikatür Evi’nde 2023 yaz atölyeleri başladı. Üç dönemden oluşan yaz atölyelerinin ilk eğitim programı, ortalama 7’şer öğrencinin bulunduğu 20 sınıfta gerçekleştiriliyor. Her yaştan mizah ve çizgi severlerin buluştuğu Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde gerçekleştirilen atölyeler, 13 eğitmen çizer tarafından veriliyor. Farklı yaş gruplarından katılımcıların yararlanabileceği ücretsiz atölyelerle ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenler, karikaturevi.kadikoy.bel.tr adresini ziyaret edebilir.

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi Sorumlusu Meriç Karçal da yaz atölyelerine çizerliğe meraklı çocukların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Atölyeler için kayıtların kısa sürede dolduğunun altını çizen Karçal, “Şu an yaz atölyelerimizin 1. döneminde 20 atölyemiz var, bu 20 atölyenin 18’i ilkokul ve ortaokul grubu. Yine 2. ve 3. dönemimiz olacak temmuz ve ağustos ayları içerisinde olacak, kayıtlarımız sürüyor. Kış dönemi atölyelerimizle birlikte yılda ortalama 2 bin – 2 bin 500 öğrenciyi Karikatür Evi’nde ağırlıyoruz” dedi. 

 

“İstanbul dışından gelen öğrencilerimiz bile var”

Yaz atölyelerine başvurmak için Kadıköy’de yaşama zorunluluğu olmadığını da belirten Karçal, “Karikatür Evi olarak biz tüm İstanbul’a hizmet veriyoruz. Yaz atölyelerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz için bir ikametgâh şartı olmuyor. Zaman zaman ama özelikle yazın İstanbul dışından gelen öğrencilerimiz bile oluyor. Şu anda da İstanbul Avrupa yakasındaki birçok ilçeden atölyelerimize gelen öğrencilerimiz var” dedi. Karçal, karikatür atölyelerinin amacının çizer yetiştirmek değil çizerliğe meraklı vatandaşların profesyonel çizerlerle buluşmasını sağlamak olduğunu da ifade etti. Karçal, “Bizim buradaki temel amacımız çizer yetiştirmek değil, çizgi dünyasıyla ve sanatla iç içe insanlar yetiştirmek. Mutlaka içlerinden çizerler çıkacaktır ama çizerden ziyade daha fazla okuyucu yaratıyoruz diyebilirim” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir