FETÖ’nün “Kuryeleri” ele verdi… Para akışında “Etkin pişmanlık” kriteri

FETÖ/PDY’nin yeni yapılanması, yeni eleman temini ve finans kaynaklarının deşifresine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilgili daire başkanlıkları ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) koordinesinde yürütülen ‘Gazi Turgut Aslan Operasyonu’ kapsamında, Adana’da da çok sayıda adrese baskın yapıldı. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü takımları, 8 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde haklarında yakalama kararı çıkarılan 5’i bayan, 35 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerdeki aramalarda koltuk döşemeleri ve masa çekmecelerine gizlenmiş 7 bin 720 euro, 22 bin 400 dolar, 251 bin 960 TL ile 100 gram has altın ele geçirildi.

9 TUTUKLAMA

Emniyete götürülen şüphelilerin ‘kurye’ olarak isimlendirildikleri, ABD ve birtakım Avrupa ülkelerinden gönderilen paraları, örgütle irtibatlı ya da daha evvel isimli süreç uygulanmış şahıslara dağıttığı, örgüt tabanının dağılmaması için çalışma yürüttüğü kaydedildi. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden Zekeriya Y., Başkan T., Atilla Ü., Murat D., Fidan Y., Bahattin S., Mehmet K., Bekir Ç. ile Mehmet Ö. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 2’si mesken mahpusu cezasına çarptırıldı; 5 kişi isimli denetim kaidesi, 19 kişi ise savcılık talimatıyla hür bırakıldı.

PARALARI GÖNDERDİĞİ ANLAR KAMERADA

Şüphelilerin, örgütün gönderdiği parayı, verilecek kişinin T.C. kimlik numarasını alıcı ve gönderici kısmına yazıp, kartsız süreçle PTT ATM’sinden yatırdığı ortaya çıktı. Kelam konusu paraların, bilhassa örgüte yönelik operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklanmış, faal pişmanlıktan yararlanmamış şahıslara ve ailelerine gönderildiği belirlendi.

Öte yandan tutuklu Atilla Ü.’nün, para gönderdiği anlar, ATM’nin güvenlik kamerasına yansıdı. İmajlarda, Atilla Ü.’nün tanınmamak için şapka taktığı, elindeki not kağıdına bakarak süreç yaptığı görüldü.

SUÇLAMALARI REDDETİLER

Operasyonda gözaltına alınan kimi şüphelilerin, “Tanımadığım bir kişi telefonla arayıp, yardım etmek istediği aileler olduğunu söyledi. Daha sonra da bana parayı gönderdi. Ben de bana söylediği bireye bu paraları gönderdim” ve “Sokakta karşılaştığım ak sakallı bir adam, yardıma muhtaç ailelere göndermem için bana para verdi. Nedenini sormadım” şeklinde söz verdikleri belirtildi. 
 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir