Avukat çifte bıçaklı saldırıda 2 tutuklama

Avukat Kübra Kanalcı ile eşi avukat Muharrem Kanalcı velayet davasında çocuğu teslim almaya gittikleri sırada, çocuğu vermek istemeyen ailenin saldırısına uğradı.

Şüphelilerin araca ve avukat çifte, bıçak ve taşla akın anı cep telefonu kamerasına yansıdı.

Aleyna Kübra Kanalcı ile eşi avukat Muharrem Kanalcı tedavilerinin akabinde polis merkezine giderek şikayetçi olurken, şüpheliler kısa müddette gözaltına alındı.

4 ŞÜPHELİDEN 2’Sİ TUTUKLANDI

Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 şüphelinin emniyetteki süreçleri tamamlandı. Babaanne Fevziye E. (52) tabirinin akabinde hür bırakıldı.

Velayeti annesinde olan çocuğunu kaçırarak, avukat çifti darbeden baba Kadir E. (36) ile kardeşleri Sadık E. (26) ve Muhammet E. (29), ise Demirtaş Polis Merkezi Amirliği’ndeki sorgularının akabinde adliyeye sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen Kadir E. ile Muhammet E. tutuklandı.

“PLANLI VE TASARLANMIŞ BİR HALDE DARBEDİLDİK”

Avukat Muharrem Kanalcı, Bursa Barosunca adliye önünde gazetecilere, bu cins atakların tüm hukuk topluluğuna karşı yapıldığını söyledi.

Olay sırasında yanlarına gelerek kendilerini muhafazaya çalışan vatandaşlara, baro idaresine ve meslektaşlarına teşekkür eden Kanalcı, şöyle konuştu:

“Kişisel bağlantı kuran baba, çocuğu teslim etmesi gereken pazar günü teslim etmediği için biz savcılık marifetiyle müracaatta bulunduk. Dün talimatı karakola götürdükten sonra kolluk, çocuğu babasından alarak polis merkezine getirdi. Sonrasında bizim nezaretimizde polis merkezinde çocuğun anneye teslimi gerçekleştirildi. Akabinde karakoldan çıktık ve müvekkilimize ilişkin araçla karakoldan uzaklaşırken planlı ve tasarlanmış bir halde yolumuz iki araçla kesilerek darbedildik. Aracımız ziyan gördü, hastanelik olduk. Bu halde bir atağa maruz kaldık. Can güvenliğimiz neredeyse yoktu. Talih yapıtı kurtulduk.”

Sürecin takipçisi olacaklarını anlatan Kanalcı, bundan sonra bu türlü bir şeyin yaşanmamasının temenni etti.

Saldırı sırasında neler hissettiğine ait soru üzerine Kanalcı, “Kendinizden evvel sevdiklerinizi düşünüyorsunuz. Beklemiyordum, şahıslar gözleri dönmüş bir biçimde saldırıyorlardı. Güya bir canilikle, farklı bir motivasyonla saldırıyı gerçekleştirdiler. Halbuki bizim yaptığımız şey kanunun buyruğunu yerine getirmek, öteki bir şey yapmadık. Güya bir canilikle, farklı bir motivasyonla saldırıyı gerçekleştirdiler.” dedi.

Basın açıklamasına, Bursa Barosu Başkanı Metin Öztosun, saldırıya uğrayan avukat Aleyna Kübra Kanalcı ve meslektaşları katıldı.

BURSA BAROSU’NDAN AÇIKLAMA

Bursa Barosu Avukat Hakları Merkezi de toplumsal medyadan paylaştığı açıklamada, olayın takipçisi olacaklarını lisana getirdi.

Açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Baromuz üyesi meslektaşlarımız Av. Aleyna Kübra Kanalcı ve Av. Muharrem Kanalcı mesleki faaliyetini yerine getirmek üzere 20 Haziran 2023 tarihinde kolluk eşliğinde çocuk teslimi süreçlerini yapılırken, şüpheliler avukat meslektaşların önce aracına, sonra da kendilerine taşlı ve bıçaklı bir halde saldırmış, bu akın sonucu ise meslektaşlarımız yaralanmıştır. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen tahkikat ile birlikte şahıslar tez olarak gözaltına alınmıştır. Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yöneltilen bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sistematik hale getirmeye çalışılan avukata yönelik taarruzlar son bulana kadar, bu süreçte hiçbir meslektaşımızı yalnız bırakmayacağımızın bilinmesini isteriz. Meslektaşlarımıza ve Bursa Barosu’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bursa Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak tüzel süreci sonuna kadar takip edeceğimize, mesleğimize yönelen her atakta meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna hürmet ile bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir