Alanya’dan geçen Batman otobüsüne saldırıda neler yaşandı?

Metin Yoksu
Ceren Deniz

BATMAN/ANTALYA – Antalya’nın Alanya ilçesinde Hasret Batman Turizm’e ilişkin yolcu otobüsü 22 Nisan akşamı durdurularak akına uğradı. Olayda otobüsün sürücüsü, muavini ve bir yolcu yaralandı. Akının münasebetini ve neler yaşandığını sürücü Yaşar Basılgan, muavinler Yusuf Basılgan, Şehmus Aktaşlı ve görgü şahitleri anlattı.

Antalya’nın Alanya ilçesinden Batman’a hakikat gelen ve 45 yolcusu ile seyahat halinde bulunan Hasret Batman firmasına ilişkin otobüsün önü kesilerek taarruza uğramıştı. Taarruz sonrası beş saat gecikmeli olarak Batman’a varan otobüste yolcular yaşananlardan huzursuz olduklarını tabir ederken firma yetkilileri tüzel süreç başlatacaklarını, bu taarruzun birinci olmadığını lakin son olması gerektiğini lisana getirdi.

Otobüs sürücüsü Yaşar Sayılgan (ortada solda) ve firma sahibi Mehmet Taşan (ortada sağda) olayın takipçisi olacaklarını söylediler.

İddiaya nazaran otobüsün Antalya Serik’te son yolcusunu almasının akabinde Okurcular mevkiinde bulunan bir tesiste yolcuların da talebi ile namaz molası verdi. Mola yerinde muavin Yusuf Basılgan alışveriş yaptı ve 100 Türk Lirası ödedi. Molanın bitmesi ile otobüs yola devam etti. Görgü şahitleri ve firma çalışanlarının beyanlarına nazaran yaklaşık 10-15 kilometre giden otobüsün önü siyah bir araba tarafından durdurulmak istendi. Otobüsün önünü kesen ve plakası bilinmeyen araçtan bir kaç kişinin indiğini anlatan muavin Şehmus Aktaşlı yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bizi durduran şahıslar muavini sordu. Muavinin ben olduğumu söyledim. Lakin ‘hayır sen değildin’ deyince Yusuf geldi. Yusuf’u görür görmez mola yerinde alışveriş yaptığını ve ödeme yapmadığını söylediler. Otobüsün sürücüsü ve birebir vakitte Yusuf’un babası olan Yaşar Basılgan, Yusuf ödeme yaptığını söylemesine karşın, ‘Belki kalabalıktan görülmemiştir’ diyerek ölçünün ne kadar olduğunu sordu. Yüz lira olduğu söylenince de parayı verdi. Lakin o parayı uzatınca ellerinden çekildi ve araçtan indirilmek istendi. Bu türlü olunca biz de kendimizi savunmaya çalıştık. Muavinimiz Yusuf, babasını korumak istedi. Sonrasında arbede çıktı. Önde bunlar olurken otobüsün ardında motosikletli şahıslar vardı. Onlar da atağa katıldı. Ellerinde her şey vardı. Kesici, delici hatta birinin elinde ateşli silah dahi vardı. Bu organize atak değil de nedir? Hepsini Allah’a havale ediyoruz.”

‘YOLCULAR ORTASINDAKİ POLİS MÜDAHALE ETMEDİ’

Yolcuların daha fazla mağdur olmaması için olay yerinde şikayetçi olmadıklarını söyleyen Aktaşlı, otobüste yolcular ortasında resmi kıyafetli bir polis memurunun da olduğunu ancak olaya müdahale etmediğini de kelamlarına ekledi.

Yolcular tarafından çekilen manzaralarda saldırganların elinde silah olduğu görülürken saldırganın silahın dipçik tarafını tuttuğu da görülüyor. Yaşanan atakta yaralanan ve başına altı dikiş atılan Yusuf Basılgan da şunları söyledi: “Markette alışveriş yaptığımda parayı ödemiştim. Lakin buna karşın babam otomobilin önü kesildiği için tahminen unutmuştur diyerek tartışma sırasında parayı onlara verdi. Parayı verir vermez babamı çekerek araçtan indirmeye ve vurmaya çalıştılar. Kim olsa babasına bu biçimde davranılsa korumak için müdahale eder. Ben de o denli yaptım. Kendimizi savunduk. Ancak onlar para için gelmemişti. Ellerinde muşta ve öbür delici kesici aletler vardı. Birinin elinde silah vardı. Silahın dipçiği ile başıma vurdular. Babam da yaralandı.”

‘OTOBÜSTE BATMAN YAZDIĞI İÇİN SALDIRDILAR’

Yolculara ziyan gelmemesi için de uğraştıkları halde bir yolcunun yaralandığını söyleyen Basılgan şöyle devam etti: “Yüz lira için iki araba o kadar motosiklet on kilometre gelir mi? Yakacakları yakıt bundan çok daha fazlasıdır. Yalnızca aracın üzerinde Batman yazısı var diye bu atak gerçekleşti. Silahla başıma vurdular. Antalya’da hastaneye gittiğimde de oradaki polisler bizimle ilgilenmedi. Olay yerinde şikayetçi olmadım zira şikayetçi olsam bu sefer de 45 yolcu yeterlice mağdur olacaktı. Zati hücumdan sonra hepsi olay yerinden kaçtı.”
Batman’a varan otobüsten inen yolcular da atak nedeniyle çok huzursuz olduklarını ve isimlerinin anılmasını istemediklerini belirtti. Yolcular ortasında yer alan ve olayda yaralanan Y.D. çekilen imgelerde her şeyin ortada olduğunu söyledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Saldırıda yaralanan sürücü Yaşar Basılgan ise şunları söyledi: “Para diye yolumuzu kestiler. Tahminen unutulmuştur diyerek parayı da verdik. Lakin verir vermez akına uğradık. Mola yerinden on kilometre uzaklaşmıştık. Onca yolu yüz lira için gelmedikleri ortada, yaşanan provokasyondur. Şikayetçi olmadık. Kimi kime şikayet edeceğiz? Olay yerinde otobüste resmi polis memuru dahi yolcuydu. O da müdahale etmedi. Alanya otogarında da kimse yardımcı olmadı. Biz de yolcuların daha fazla mağdur olmaması için şikayetçi olmadık. Lakin sağ olsunlar Batman Barosu bizimle irtibata geçti. Olayın takipçisi olacaklarını söylediler. Firmamızın Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Taşan ise hukuk departmanının olayla ilgilendiğini ve cürüm duyurusunda bulunacaklarını söyledi.”

Saldırı sonrasında yolcuların daha fazla mağdur olmaması için yola devan ettiklerini söyleyen Hasret Batman firması sahibi Mehmet Taşan ise şöyle konuştu: “Bu arkadaşlar üç yüz, beş yüz lira için çalışan işçi beşerler. Uzun yollarda can taşıyorlar. Ancak maalesef Antalya ve Alanya yolunda sık sık bu tip hücumlar oluyor. Daha iki ay evvel öteki bir aracımızın camları taşlandı. Kimi kentlerde sık sık bu akınlar oluyor. Birinci değil lakin son olmasını diliyoruz. Yalnızca bize değil tüm doğu araçlarına birebiri yapılıyor. Bundan sonra da daha dikkatli hareket edeceğiz.”

ANTALYA EMNİYETİ: BU TÜRLÜ BİR KAYIT YOK

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nden hususla ilgili yapılan açıklamada ise Alanya Emniyeti sorumluluk bölgesinde kelamı edilen olaya ait bir kaydın olmadığı belirtildi. Okurcalar Mahallesi Muhtarı Hasan Emiroğlu da dün gece bölgeden geçen karayolunda seyir halindeki otobüse atak hadisesi yaşandığına dair bir haber almadıklarını söyledi. Son yıllarda Alanya’daki otobüs sürücüleri ile merkezi kent dışında olan seyahat şirketlerinin sürücüleri ortasında yaşanan olaylar birkaç kez haberlere mevzu oldu. Antalya’dan yolcu alan otobüslere, Alanya’da yolcu indirdikleri noktalarda faklı vakitlerde yapılan taşlı, sopalı, silahlı akınlardan kimileri isimli mercilere de yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir